آشپزخانه در طراحی رستوران

طراحی پلان رستوران

استودیو معماری بوم تبریز، با تکیه بر دانش و تجربه مهندسین خود در زمینه طراحی رستوران ، آماده ارائه خدمات طراحی رستوران در تبریز و سایر شهرهای منطقه و راه اندازی و ساخت رستوران برای شما می باشد.

با ما تماس بگیرید:

041-3332930

09223654069

تبریز، ولیعصر، خیابان اوحدی، نرسیده به تقاطع کریمخان، پلاک 1/6

طراحی رستوران در تبریز

 

مطالعه کنید: 10 نکته در طراحی کابینت آشپزخانه

استودیو معماری بوم تبریز در سلسله مطالبی به بررسی علمی موضوع طراحی رستوران و بالاخص طراحی رستوران در تبریز پرداخته است. این مباحث قسمتی از نتایج مطالعات انجام یافته توسط کارشناسان ما در زمینه طراحی رستوران و همچنین راه اندازی، برندینگ و اجرای پروژه های رستورانی می باشد. استودیو معماری بوم با تجربه ای چند ساله در زمینه طراحی و اجرای رستوران در تبریز و سایر شهرهای ایران و همچنین شهر باکو، رویکرد ویژه ای در زمینه طراحی رستوران دارد و تمامی فعالیت های طراحی رستوران در این دفتر با پروسه علمی و مخصوصی انجام می گیرند.

در مطلب زیر به بررسی جایگذاری برخی از فضاهای رستورانی و همچنین طراحی پلان رستوران پرداخته ایم. این مطلب، مقاله شماره دو در زمینه طراحی رستوران در تبریز می باشد. در مقاله ی قبلی برخی از اصول راه اندازی، طراحی و بازاریابی یکپارچه رستوران ها را بررسی کردیم.

همچنین با توجه به رویکرد خاص دفتر معماری بوم در زمینه های مختلف، اعم از طراحی مطب پزشک و طراحی مطب دندانپزشک در تبریز ، طراحی باشگاه در تبریز ، طراحی باغ ویلا در تبریز و سایر زمینه های طراحی و اجرای پروژه های ساختمانی، مقالاتی با موضوعات ذکر شده توسط کارشناسان استودیو معماری بوم آماده شده اند که در بخش مقالات سایت حاضر در اختیار شما قرار دارد.

طراحی و مکان یابی فضای آشپزخانه و آماده سازی، در طراحی رستوران

طراحی و مکان یابی آشپزخانه، شاید مهم ترین قدم در طراحی رستوران باشد که شامل طراحی جریان کاری آشپزخانه نیز می باشد. اگر طراحی آشپزخانه رستوران دارای مشکل باشد، خود رستوران نیز قطعا با مشکل روبرو خواهد شد. دلیل اینکه طراحی آشپزخانه معمولا اولین قدم در طراحی رستوران محسوب می شود نیز همین امر می باشد. به طور عادی در طراحی رستوران، حدود 30 تا 40 درصد از فضای کلی به آشپزخانه اختصاص داده می شود. این فضا باید امکان فعالیت مناسب پخت و پز، آماده سازی مواد غذایی، برداشتن و پس آوردن ظروف توسط پیش خدمت ها و ... را داشته باشد.

بعد از تعیین حدود آشپزخانه رستوران، تعیین سبک کاری و طراحی پلان آشپزخانه رستوران انجام می پذیرد. برای طراحی پلان آشپزخانه رستوران می توان یکی از سه سبک اصلی را در طراحی آشپزخانه انتخاب کرد: خط تولید، جزیره ای و منطقه ای.

طراحی آشپزخانه خط تولید

این مدل از طراحی آشپزخانه تجاری، 3 ناحیه متمایز برای تولید غذا دارد. این مدل، مواد غذایی خام را در سه مرحله که هر کدام ایستگاه مخصوص به خود و موازی با یکدیگر را دارند، آماده سرو می کند. مواد خام از ایستگاه آماده سازی به ایستگاه پخت و پز و تزئین بشقاب و پس از پخت و پز، از آنجا به ایستگاه تقسیم و تحویل پیشخدمت ها و رساندن به دست مشتریان حرکت می کنند. این ترتیب، اصرار به جداسازی و حفظ کارکنان در ایستگاه های مخصوص به خود و کاهش حرکات بین ایستگاه ها دارد.

بسیاری از صاحب نظران حوزه رستوران داری عقیده دارند که این سبک پر بازده ترین حالت طراحی آشپزخانه برای رستوران های بزرگ و شلوغ می باشد. این مدل در رستوران های شلوغ و آشپزخانه های بزرگ سازمان ها و کارخانجات پیاده می شود. این مدل در برخی از فضاهای کوچک نیز جواب خوبی می دهند. فضاهایی که منوی بسیار مشابه دارند، مانند ساندویچ فروشی یا فروشگاه های پیتزا.

در طراحی رستوران در تبریز ، در صورت مواجهه با پروژه های رستورانی بزرگ و رستوران های تالارهای بزرگ، استفاده از این سبک از طراحی توصیه می شود.

 

طراحی آشپزخانه جزیره ای

طراحی آشپزخانه جزیره ای اجازه حرکت و نظارت بیشتری را برای کارکنان و سر آشپز نسبت به حالت خط تولید فراهم می آورد. تمامی لوازم پخت و پز، شامل فر، گریل، سرخکن و .. در مرکز استقرار می یابند. بقیه لوازم در محیط دور چیده می شوند که یک حرکت دوار برای فرآیند تولید غذا ایجاد کند. این مدل از استقرار در برخی از رستوران های بزرگ کارآیی بهتری دارد، هرچند در برخی از رستوران های کوچک که در فرآیند تولید و آماده سازی غذای آنها کارکنان نیاز به حرکت در اطراف فضای آماده سازی و پخت و پز دارند نیز کارکرد مناسبی دارد. در این نوع رستوران ها افراد بیش از یک نقش را در فرآیند آماده سازی غذا ایفا می کنند.

در طراحی رستوران در تبریز ، برخی از رستوران های متوسط با منوی ایتالیایی و یا دریایی که حدود 4 تا 5 نفر در آشپزخانه مشغول به کار می باشند، این مدل از طراحی آشپزخانه بسیار کارآیی خوبی از خود نشان می دهد.

طراحی آشپزخانه منطقه ای.

همانند آشپزخانه جزیره ای، آشپزخانه منطقه ای نیز آزادی حرکت بیشتری نسبت به مدل خط تولید در اختیار کارکنان رستوران قرار می دهد. با فراهم آوردن میزان دسترسی مناسب برای فضای آماده سازی و پخت و پز، این مدل برای رستوران هایی که صرفا بخشی از منوی خود را با پخت و پز آماده می کنند و قسمت اعظم آن را به صورت خام در قسمت آماده سازی تهیه می کنند، مناسب است. این مدل به راحتی قابلیت تطابق با سایزهای مختلف فضا را دارد و در صورتی که فضای رستوران بسیار محدود باشد، بسیار مناسب به نظر می رسد.

در طراحی رستوران در تبریز ، رستوران های محدودی با این مشخصات وجود دارند که منوی عمدتا خام به مشتریان ارائه کنند و از نظر تیم طراحی رستوران استودیو معماری بوم تبریز، می توان با برنامه ریزی صحیح و طراحی و راه اندازی مناسب، چند رستوران موفق در این کلاس کاری در تبریز راه اندازی کرد و به یکی از مدل های طراحی رستوران در تبریز اضافه کرد.

 

 

ظراحی رستوران در تبریز

استودیو معماری بوم تبریز با سابقه ای طولانی در زمینه طراحی رستوران در تبریز ، با شناخت کافی از طبع و ذائقه مردم در شهر تبریز، ایده ها و استانداردهای منحصر به فردی برای طراحی و مکان یابی آشپزخانه در طراحی رستوران در تبریز دارد. ما عقیده داریم که در شهر تبریز که مردم آن معروف به سخت گیری در زمینه خورد و خوراک هستند، همچنین در بسیاری از زمینه ها به شهر خوراکی و سوغاتی ایران معروف شده است، باید رویکردی متناسب با فضای تبریز در طراحی رستوران در تبریز اتخاذ نمود.

 

 

برای مشاهده کارنامه ما در زمینه طراحی رستوران در تبریز ، ما را در شبکه های اجتماعی می توانید دنبال کنید.

 

طراحی مطب در تبریز

طراحی داخلی در تبریز

 

پنجشنبه ۲۶-۰۷-۱۳۹۷
برچسب ها: