از تصور تا واقعیت

از تصور تا واقعیت 

 

١- تصور می کنیم مهندس هستیم... آیا در واقعیت نیز، خود را مهندس فرض می کنیم؟؟؟ تعریف ما از مهندس و مهندسی چیست؟؟؟

١-١-مهندس کسی است که تلاش می‌کند، یک ساختار عملیاتی و عملی از مفاهیم مختلف را ایجاد نماید، او در یکی از رشته‌های مهندسی آموزش دیده و به صورت حرفه‌ای در آن رشته مشغول به کار می باشد. 
مهندسان از فناوری، ریاضیات،  و دانش برای حلّ مسائل کاربردی استفاده می‌کنند... 
واژه مهندس به عنوان ‌اسم یا صفت  مٲخوذ از واژه هندسه، معرب مٲخوذ از واژه فارسی اندازه است و به افرادی دلالت می کند که در پاره‌ای از علوم و فنون، مانند راه‌سازی، معماری، کشاورزی، یا ساختن کارخانه‌ها و ماشین‌ها تحصیلات عالی کرده و متخصص شده باشد. اندازه‌گیرنده.

١-٢-همه ما با در نظر گرفتن نقش اسمی برای واژه مهندس، مهندس هستیم... بدون تعارف، با نظر گرفتن نقش صفت برای این واژه، به لحاظ جمیع شرایط تا چه اندازه خود را مهندس فرض می کنیم؟؟؟


٢- مهندسی در برگیرنده مفهوم گسترده ای از بایدها و نباید های مرتبط با حوزه نفوذ قوانین، ضوابط فنی و اصول مهندسی است. بایدها و نبایدهایی که قرار است شرایط را برای اطمینان از بهره وری، رفاه، آسایش و ایمنی مناسب برای استفاده از کالای ساخته شده ایجاد و تسهیل نمایند... بی تردید مهندس یا مهندسان و اساسا کلیه عوامل حاضر در فرایند تولید، از طراحی و اجرا گرفته تا نظارت و بازرسی، نحوه عمل و تعاریف مربوط به حوزه وظایف و اختیارات ایشان نقش به سزایی در ایجاد اطمینان از کیفیت محصول نهایی ایجاد می نماید... به منظور حصول اطمینان از  کیفیت مناسب محصول نهایی، نهادها و مراجع حاکمیتی، نظارتی و حمایتی عهده دار اعمال کنترل، بازرسی و ارائه گواهی تایید محصول خواهند بود... 

٣- چندگانگی و چند دستگی حاکم در حوزه ساخت و ساز شهری و تعاریف گاها اشتباه از حوزه نفوذ، اختیارات و وظایف اشخاص، نهادها و مراجع مرتبط با این  حوزه، همواره به عنوان بزرگترین مشکل، شرایط را برای از هم گسیختگی روابط، فرایندها و فرآورده تولید شده فراهم نموده است. در این شرایط بروز  حوادث غیر مترقبه اعم از سیل، زلزله، آتش سوزی و حوادث دیگر به بحران های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تبدیل می شود... متضررین اصلی این قبیل بحران ها مردمی هستند که با هزار امید سقف آرزو های خود زیر دست ساخته خود یا دیگران بنا نموده اند... به شکلی کاملا ملموس در کشوری زندگی می کنیم که در غالب موارد برای جلوگیری یا کاهش اثرات ناشی از بحرانها برنامه ریزی مدونی وجود ندارد... اما به محض ایجاد بحران با ذره بین به دنبال مقصر یا مجموعه ای از مقصران می گردیم... فرایند ساخت و ساز ساختمان در کشور ما به اندازه ای پیچیده است که غالبا نمی توانیم برای برون رفت از شرایط حاکم فرمول واحدی را ارائه نماییم... بسیاری از هم میهنان ما تصور می کنند حضور یک نفر در مقام مهندس ناظر مشکلات را مرتفع می سازد، هم اوست که عهده دار رعایت حقوق بهره برداران است و هم اوست که باید در قبال مشکلات پاسخگو باشد... جالب اینکه بسیاری دیگر از مراجع نظیر شهرداریها و دادگاهها نیز با همین استدلال در جریان ساخت و حوادث منشعب از آن در صحنه حضور دارند... 

٤- فرمول ساده شده غالب ساخت و سازهای شهری در کشور: 

۱... مراجعه مالک به شهرداری جهت اخذ مجوز ساخت و مجوز تهيه نقشه

۲... ارائه پیشنهادات ویژه به مالکان توسط برخی پرسنل شهرداری... هدف جذب مالک و ایجاد روابط متقابل... البته گاهی 

۳... ارائه دستور تهیه نقشه توسط  شهرداری به مالک 

۴... ورود جمعی و انفرادی پرسنل توانمند شهرداری برای جذب یا معرفی مالک به دفاتر طراحی طرف حساب با خود... تقریبا در تمام موارد... مالک هم ترجیح می دهد با این دفاتر کار کند... این دفاتر هم ترجیح می دهند به جای ارائه خدمات حرفه ای برای جذب مالکان به دنبال جذب سریع و راحت کار، حق حساب پرداخت نمایند... اینجا ایران است!!!

۵... ارائه نقشه ها به بدترین و بی کیفیت ترین شکل ممکن همراه با نواقص و اشکالات فراوان... تخفیفات نیز مطرح می شود... تخفیف بیشتر = کار بیشتر... کاری که به نظر می رسد مسئولیتی برای این دفتر ایجاد نمی کند... بار تخفیف اما... روی گرده مهندسان طراح... طراح مهر کننده... طراح تنها... طراح شاغل... مهر کردن نقشه، هر نقشه ای با هر مبلغی، یعنی یارانه، پول تو جیبی که از هیچ بهتر است... اینجا ایران است!!!

۶... نقشه آماده... ناظر انتخاب... او خدای ناظر بر ساخت است... خدایی بدون بهشت و جهنم و برزخ... حتی گرز آتشین... قیف... قیر... آتش... اینجا ایران است!!!

۷... شهرداری حاضر... پول دریافت... پروانه صادر... شهرداری تمام... خداحافظ... اینجا ایران است!!!

۸... ساخت شروع... مجری، استاد کار، کارگر صاحب صلاحیت نداریم... گاهی  روی کاغذ مجری صوری داریم... مالک داریم... مالک داریم... و مالک داریم... نقشه درست نداریم... طراح نداریم... انطباق نداریم...  ناظر داریم... شهرداری داریم... پرسنل شهرداری داریم... گزارش داریم... گاهی هم نداریم... جریمه داریم... شهر دزدی داریم... پرسنل ارجمند شهرداری داریم... اینجا ایران است!!! 

۹... ساختمان ساخته شده داریم... شناسنامه نداریم... تعهد نداریم... بیمه نداریم... سوداگری داریم... شهرداری داریم اما نداریم... ناظر داریم... ناظر داریم... و ناظر داریم... او خدا بود... هنوز هم هست... کلید دار بهشت... پایان عملیات... تایید... گواهی پایانکار... تفکیک... سند... فروش... کار تمام... اینجا ایران است!!! 

۱۰... ساختمان در حال بهره برداری...  صندوق پس انداز... حفظ ارزش پول...   اتفاق... حادثه... آتش... سیل... زلزله... برباد رفته... تابوت... تباهی... سیاهی... پوچی... بحران... پیگیری مجازات مقصران... ناظر داریم... طراح داریم... طراح نداریم... ناظر داریم... مجری داریم... مجری نداریم... ناظر داریم... مسئول داریم اما نداریم... شهرداری نداریم... خداحافظ ناظر... خداحافظ طراح... خدا حافظ مجری... سلام مردم... مشکل حل شد... متهمان نگریختند... اینجا ایران است!!! 


فيلم


با آنكه معماري، شاخه اي از فرهنگ محسوب مي گردد، اما در جامعه ما ضعيف ترين بنيان فرهنگي را داراست. با آنكه مخاطب معماري انسان است، اما كمترين ميزان ارتباط با انسان را دارد. ديده نمي شود با آنكه بزرگترين است و حس نميشود، با آنكه نزديكترين است. مسأله اين است كه "عامل ارتباطي" گم شده. منظورم عامل ارتباط فرهنگي است و معماري مبدل به "عامل اقتصادي" شده. اينكه چگونه مي توان دوباره معماري را به" موضوعي فرهنگي" و "خطاب به انسان" مبدل گردانيد، مسآله اصلي معماري امروز است

جمعه ۲۰-۰۷-۱۳۹۷
برچسب ها: