دستورالعمل طراحی، کنترل و اجرای نماهای شهری تبریز

دستورالعمل طراحی، کنترل و اجرای نماهای شهری تبریز

مصوبه بند نه صورتجلسه 96/10/10 کمیسیون ماده پنج

 

بالاخره بعد از سال‌ها اولین گام در راستای اصلاح ساختار و افزایش کیفیت نماهای شهری تبریز توسط مسئولین شهری برداشته شد. در پیشگفتار دستوالعمل فوق آمده است: (( نابسامانی جدارههای شهری و غلبه فردیت بر طراحی و اجرای نمای ساختمان‌ها توسط شهروندان و مجریان، موجب گردیده است تا منظر شهری مطلوب در شهرهای امروزی به انتظاری دور از ذهن مبدل گردد. )) اما آیا همه تقصیرها گردن شهروندان و مجریان است؟

این دستورالعمل اگر به درستی اجرا شود و به سرنوشت چندین و چند دستوالعمل و ابلاغیه و ... قبل از این دچار نشود، شاید دردی از چهره شهری که هر روز بیشتر تاریکتر میشود دوا کند. چند بند مهم از دستوالعمل ابلاغی به شرح زیر است:

 

ماده 1: نماسازی برای تمامی سطوح اصلی و فرعی ساختمان، با توجه به هویت منطقه‌ای و بومی اجباریست.

ماده 3: کلیه نماهای اصلی هر ساختمان ، بایستی از الگوی واحد پیروی کند.

ماده 5: استفاده از سبک‌های تقلیدی از جمله نماهای کلاسیک موسوم به نمای رومی ممنوع می‌باشد.

ماده 26: در طراحی نماها از تعدد مصالح پرهیز گردد. استفاده از حداکثر چهار نوع مصالح مجاز می‌باشد.

تبصره ماده 32: در راستای حذف خطر جداشدن و فروریختن نما به لحاظ سنگین بودن برخی مصالح منجمله مصالح سنگی و و وجود خطرات احتمالی، استفاده از اینگونه مصالح در نمای ساختمان‌های بیش از 5 طبقه از کد مبنا، مجاز نمی‌باشد.

 

طراحی نما در تبریز

استودیو معماری بوم تبریز در طول فعالیت 16 ساله خود همیشه سعی در افزایش کیفیت طراحی نما در تبریز داشته و از کلیشه‌های گریبانگیر طراحی در تبریز دوری جسته است. ما همیشه حداکثر تلاش خود را در راستای افزایش سطح فکری شهروندان و کارفرمایان به کار بسته‌ایم. برای مشاهده مقالات و اخبار مرتبط و نمونه کارهای طراحی نما در تبریز، انجام شده توسط استودیو معماری بوم تبریز می‌توانید از لینک‌های زیر دیدن فرمایید.

 

مقالات: طراحی نما در تبریز طراحی نمای رومی در تبریز _ معماری پاشنه بلندها _ خانه با نمای خاص در تبریز _ نماسازی میادین تبریز _ چگونه یک نمای پر بازده طراحی کنیم؟

 

پروژه‌ها: ساختمان مسکونی بعثت _ ساختمان مسکونی اکبرنژاد _ ساختمان مسکونی جام جم _ ساختمان مسکونی اردبیلچی _ ساختمان مسکونی بهنام _ مجتمع آموزشی یاسمین _ ساختمان مسکونی برقیان _ ساختمان مسکونی معرفت _ مجتمع مسکونی جماران

شنبه ۱۵-۱۰-۱۳۹۷
برچسب ها: