ساختمان مسکونی New Anaha

ساختمان مسکونی New Anaha

موقعیت: Honolulu, Hawaii

توسط: شرکت هاوارد هوگس

گواهی ها: مدال نقره ای LEED برای کل مجموعه

علیرغم اینکه هیچ بنایی قابلیت رقابت با زیبایی بی مانند طبیعت هاوایی را ندارد، این ساختمان با استخر شیشه‌ای کنسول شده‌ و محوطه مسحور کننده اش، هر عابر پیاده ای را که از کنارش گذر کند، از ادامه مسیر منصرف کرده و جذب خود می کند. این اتفاق بیانگر این واقعیت است که شرکت هاوارد هوگس به خوبی از تاثیر جذابیت های تفریحی بر روی ساکنین پروژه در این پروژه آگاه بوده است و بنا به گفته های مدیران پروژه، همه عوامل معماری این پروژه منتظر افتتاح این مجتمع بودند تا از میزان تاثیر این جذابیت ها بر روی افراد غیرساکن نیز آگاه شوند. دلیل این امر نیز اهمیت بالای این پروژه برای معماران و مدیران پروژه به جهت ایفای نقش در بستر اجتماعی تشکیل دهنده پروژه می باشد.

این پروژه که در محدوده ای عمدتا غیر مسکونی و پر تراکم احداث شده، به خوبی از پس نیاز مبرم محدوده شهری پروژه به یک محیط ایستا، عمومی و ارگانیک برآمده و به همین دلیل مدال پلوتونیوم LEED به محوطه سازی و طراحی منظر پروژه اعطا شده است. لازم به ذکر است استخر رویایی این پروژه نقشی محوری در این موفقیت ایفا کرده است. استخری که در ارتفاع 24 متری از کف خیابان از ساختمان بیرون زده و عابران و مردم غیر ساکن در پروژه را به حضور در محوطه ی سبز پروژه دعوت می کند.

از چالش های اساسی این مجموعه وضعیت نابسامان قابلیت های پیاده-پذیری و ماشین محور بودن شهر هونولولو بود که هدف گذاری اصلی پروژه در زمینه محیط عمومی را بر پایه حل معضل عابران پیاده نهاد.

از اولین قدم های طراحی و معماری، معماران آناها، آگاهانه به بهبود خط آسمان هونولولو تلاش کرده اند و دلیل تغییرات چشم نواز نمای ساختمان با تغییر ساعت و نور در طول روز نیز، تاکید بر این موضوع می باشد. طبق روال معمول در شهر هاوایی، محور طولی آناها موازی با خط ساحلی طراحی شده است تا بیشترین دید به ساحل را برای ساکنین مجموعه به ارمغان آورد. لازم به ذکر است معماران با مطالعه دقیق میزان بازتاب نور از سطح دریا و همچنین جذب نور مستقیم توسط ساختمان، شیشه های مخصوص با کیفیتی را جهت مدیریت میزان جذب نور روز به مقدار بهینه و ایجاد واکنش مناسب به تغییرات ساعتی میزان تابش انتخاب کرده اند.

در طراحی داخلی واحدهای مسکونی، جزئیات فراوانی از مصالح بوم‌آورد استفاده شده است که در کنار مبلمان الهام گرفته از معماری بومی هاوایی، فضایی ارگانیک و گرم را برای کاربران ایجاد نموده است.  

منبع خبر: https://www.metropolismag.com

لینک های مربوط: شرکت هاوارد هوگس

http://www.sdisf.com/

https://www.scb.com/

https://www.woodsbagot.com/

https://new.usgbc.org/

http://anahawardvillage.com/

پنجشنبه ۱۵-۰۶-۱۳۹۷
برچسب ها: