طراحی باغ و ویلای ارزان

برای طراحی و اجرای باغ و ویلا توسط استودیو معماری بوم تبریز با بهترین کیفیت توسط متخصصین معماری منظر و دارای تجربه کافی در این زمینه امروز با ما تماس بگیرید:

آدرس: تبریز، ولیعصر، خیابان اوحدی، نرسیده به کریم خان، پلاک 6/1 (کلیک کنید)

شماره تلفن: 04133332930

شماره موبایل: 09223654069

طراحی باغ و ویلای ارزان 

(آیا ویلا همیشه محصولی لوکس است؟)

طراحی ویلا در تبریز تبدیل به نماد زندگی مرفه شده است ولی همیشه و همه جا اینگونه نیست. برخی در برابر این نگرش موضع گرفته و برای تأمین این نیاز انسان برای عموم مردم راه حل‌هایی ارائه می دهند. مجتمع های مسکونی به شکل طراحی ویلا و باغ در یک بافت فشرده، با ساختار کم طبقه، همراه با ایجاد رفاه، مسکنی مستقل ارائه می دهد که مورد نیاز همگان است.

پذیرفتن حق داشتن مسکنی مطلوب در محیطی ایده آل برای تک تک افراد جامعه حقیقتیست حقیقی و باید پذیرفت که طراحی باغ ویلا در تبریز دیگر یک کالای لوکس نبوده بلکه گویا نیازی عمومی برای جامعه است و لازم است معماران معاصر با در نظر گرفتن آداب، رسوم و شیوه زندگی مناسب، بناهایی نزدیک به سطح زمین، با افزایش قابلیت ارتباط با طبیعت و طبقات کم طراحی کنند.

طراحی باغ و ویلای ارزان

خیابانی در مرکز شهر : پروژه خیابان ۳۵ ام

طراحی باغ و ویلا در تبریز می‌تواند مانند برخی مناطق دیگر کشور و جهان رنگ و بویی تازه به خود بگیرد و مجموعه های ویلایی و دهکده های توریستی زیبایی با هزینه کمتر به تولید ویلا و باغ ارزان منجر شود، مثل منطقه رویان در مازندران، یا پروژه خیابان 35 ام در شهر ازمیر ترکیه، در این مقاله به این پروژه بیشتر می‌پردازیم.

نقشه باغ ویلا در پروژه خیابان 35 ام شامل ۵۵5 واحد مستقل با ۵ تیپ پلان است که با همکاری معمار منتخب بین المللی محمد کوتوکچو اوغلو (Mehmet Kütükçüoğlu)  متشکل از فضای سبز ( طراحی محوطه و باغچه ) در سه چهارم سطح سایت پروژه که با ایجاد روابط همسایگی واقعی و با در نظر گرفتن صرفه جویی در مصرف انرژی طراحی شده است، این پروژه با سازه (LSF) به بهای ۱۵۰ میلیون دلار به اتمام رسیده است. طراحی ویلا و باغ اطراف آنها در اینجا به شکلی متمرکز تشکیل یک نوع مجتمع ویلایی داده است با دیوارها، خیابانها و حیاط های مشترک، این طرح، به شکل یک مجموعه بزرگِ حیاط ویلا است و در واقع این یک پیشنهاد ایده آل به افرادی ست که دوستدار طبیعت بوده و خواهان لذت بردن از زندگی خود می باشند طرح ویلا و باغ در خیابان سی و پنج به مانند دهکده های شهر اِگه که طرح سنتی باغ ویلا در نقشه ویلا های این پروژه از آن اقتباس شده است، برای اسکان جمعیتی بالغ بر ۲۰۰۰ نفر در نظر گرفته شده است.

طراحی باغ و ویلای ارزان

یک باغ برای رسیدن به ابدیت

 طراحی باغ ویلا در تبریز مانند دیگر شهر ها در سایتهایی که قبلا باغ بوده اند یا حتی طراحی باغ میوه در آنها انجام شده است انجام می گیرد حال آنکه در طراحی مجتمع های ویلایی سایت از اهمیت بالایی برخوردار است در پروژه ی مجتمع ویلایی سد گلفرج جلفا، که شرکت بوم معماری تبریز ( بوم استودیو تبریز ) در منطقه آزاد ارس طراحی و اجرا کرده است سایت پروژه به طور منطقی در عرصه مشرف به دریاچه سد گلفرج و با چشم اندازی بدیع به دشت ناحیه شمالی این سایت قرار گرفته است.

طراحی باغ و ویلای ارزان

طراحی باغ و ویلای ارزان

 سایت پروژه‌ی خیابان سی و پنجم  با قرارگیری در بالای تپه های مرتفع، حسی پر رمز و راز برای بیننده ایجاد می‌کند. این جعبه بسته نور خود را از سقف تیغه ای شکل دریافت می‌کند، از حفره وارد شده و به مکانی با چشم اندازی به محیط سبز اطراف و اسکله باز می شود. بنابه تعریف معمار پروژه در حین ورود به این خیابان، وارد دنیای جدیدی می شوید. هدف ما طراحی باغ ویلا ی بزرگی ست که به ابدیت راه می یابد. چگونه می توان در داخل یک جعبه بسته فضایی اینگونه ابدی و روشنی ایجاد کرد. بوی خاک، عطر و رایحه گیاهان محلی نیمه استوایی که بین واقعیت و رویا در هم آمیخته شده است.

"چگونه خانه باغ را تصور می کنید؟  طراحی فضای سبز و طراحی حیاط ویلا طوری انجام شده است که در داخل مکانی بزرگ یک فضای کوچک تر از آن قرار داده شده است و در میانه آن حیاطی سبز ایجاد شده (طراحی حیاط مرکزی ) و دیوارهای فضا از زمین تا سقف با آینه پوشیده شده است.  این آینه ها با انعکاس نور و تصاویرِ باغها، در یک دیگر، نور و افق را تا ابدیت ادمه داده اند. نیمی از ساختمان مرکزی گویی در زمین مدفون شده و سقف فضا برای میهمانان و صاحب خانه که در این باغ ویلای ابدی با دیدار هم در آرامش شریک شده‌اند و این فضا را تبدیل به صفه ای امن کرده است.

طراحی باغ و ویلای ارزان

خانه های سبک و مقاوم در خیابان سی و پنجم

طراحی ویلا در این مجتمع مسکونی با در نظر گرفتن خانه های حیاط دار و مستقل در راستای یک خیابان از نظر اجتماعی ایجاد زندگی غنی را مورد هدف خود قرار داده و پروژه خیابان ۳۵ ام را که حدود 70 درصد آن  فضای سبز است را ایجاد کرده اند. طراحی معماری این پروژه واقع در یک خیابان پیچ خورده به طول ۲ کیلومتر متشکل از خانه های حیاط دار با ظرفیت ۲۰۰۰ نفر جمعیت می باشد. معمار پروژه برنده مسابقه پروژه خانه اپرای ازمیر و صاحب جایزه معمار بین المللی ۲۰۱۰ در رشته ساخت، کارشناس ارشد معماری محمد کوتوکچواوغلو می باشد. این پروژه با تاکید بر زندگی مستقل در ازمیر، مفهوم کوچه در فرهنگ همسایگی ترک را به زندگی امروزی منتقل می کند. پروژه ای که فرهنگ اِگه را همانند دهکده بومی در لند اسکیپی شبیه تمدن اِگه با زندگی ادغام کرده و با رویکردی مینیمالیستی و معاصر طراحی شده است. پروژه خیابان ۳۵ ام با استفاده از ارتفاعات متفاوت منظر طبیعی منحصر به فرد ازمیر، فضای سبز با حیاط های مستقل را که در واقع طرح حیاط مجتمع مسکونی است؛ وارد خانه هایتان می کند.

طراحی باغ و ویلای ارزان

بهره گیری از قدرت فولاد

از قدرت فولاد در پروژه خیابان ۳۵ ام که با سیستم سازه فولادی سبک ساخته شده استفاده می شود. در سیستم سازه فولادی سبک lsf ، تمام دیوارهای پر شده از مصالح با قابلیت باربری سازه ای بوده و با رویه گالوانیزه سرد نورد شده ساخته شده است. عناصر باربر فولادی در کارخانه با تجهیزات مدرن تحت کنترل و نظارت تولید می شوند و به حالت محافظت شده به محل ساخت و ساز منتقل شده و مونتاژ می شوند.

سیستم های ساختمانی فولادی سبک، با در نظر گرفتن نسل های آینده،  با نگرش احترام به جهان و هویت دوستدار محیط زیست به ارزش زندگی می افزاید. همگن، ایزوتروپیک، مقاوم و با حداقل دخالت بشری سیستم های ساختمانی فولادی سبک، امکان تولید و ساخت بی عیب و بدون ضرر را ایجاد می کند. سیستمی که در 365 روز از سال و در تمام شرایط آب و هوایی امکان ساخت و ساز آن موجود بوده و در کارخانه و کارگاه با امکان نصب خشک و کوتاه مدت شرایط و راه حل های ساخت و ساز پر بازدهی را ارائه می دهد.

طراحی و ساخت ویلا در تبریز یکی از متهمان اصلی آسیبهای زیست محیطی در منطقه است در سالهای اخیر که ساختمان ها حدود ۴۰ درصد مواد زايد برای کره زمین ایجاد کرده اند سازه های فولادی پیچ و مهره ای و سازه های lsf که با امکان مونتاژ سریع و آسان دوره ساخت و ساز را کوتاه کرده اند با به حداقل رساندن نخاله و دور ریزهای ساخت و ساز تفاوت زیادی ایجاد کرده اند. همچنین به دلیل استفاده کمتر از سوخت برای تامین انرژی انتشار کربن کمتری نسبت به پروژه های مشابه دارد. با استفاده از سازه های فولادی پیچ و مهره ای و ال اس اف،  نه تنها هزینه های غیر مستقیم ایجاد شده در کارگاه کاهش یافته بلکه امکان کاهش تعداد کارگران و مدت زمان اتمام پروژه نیز وجود دارد. سایت ساخت و ساز بی سر و صدا و تمیزتر مورد استفاده قرار گرفته و کیفیت زندگی زیست محیطی و اجتماعی تحت تاثیر قرار نمی گیرد. آب های مصرفی در طول مدت ساخت و ساز کمتر بوده و از طرفی امکان آلودگی آبهای زیر زمینی نیز کاهش می یابد. با استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر و ارائه امکانات عالی عایق بندی حداقل اتلاف انرژی را ایجاد می کند.

طراحی باغ و ویلای ارزان

خانه نه، همسایه می‌خرید

طراحی باغ ویلا در تبریز به طور گسترده برای دوری از همهمه های شهری و ایجاد کنجی دنج و خلوت انجام می شود حال آنکه در این پروژه با تأکید بر تک کوچه، به دنبال حفظ ارزش های فرهنگی، ایجاد احساس "همسایگی واقعی" و جادوی زندگی در کنار هم   تجدید شده و گرمی و صمیمیت مفهوم همسایگی با آرامش تلفیق می شود.

پروژه‌ای که هر یک از جزییاتش با دقت طراحی شده، مدرن و قادر به پاسخگویی به تمامی نیازها و فعالیت های مورد نیاز یک زندگی سالم است. در پروژه خیابان ۳۵ ام که با چشم اندازی غنی و موقعیت وسیع جلب توجه می‌کند امکاناتی چون سالن ورزشی به متراژ ۱۳۵۰ متر مربع، زمین بسکتبال، زمین های تنیس، فضای پیاده روی و دوچرخه سواری، رستوران، کافی شاپ ها، کتابخانه، مهد کودک، سوپر مارکت، سبزی و میوه فروشی ارگانیک و باغچه های مخصوص ساکنان خیابان ۳۵ ام که دارای سیستم امنیتی ۲۴ ساعته می باشد. در بخش مجموعه های رفاهی، دو استخر نیمه باز و نیمه المپیک و یک استخر نیمه بسته نیمه المپیک،  مرکز ماساژ و مرکز تناسب اندام، ویتامین بار،  حمام ترک و سونا قرار گرفته است.

کودکان فراموش نشده اند

طراحی ویلا و طراحی باغ و حیاط بدون توجه به بازی کودکان ممکن نیست. در این پروژه نیز زیر ساخت های مرتبط با بازی کودکان بر روی تمامی تأسیسات و تجهیزات دیگر که تا نیمه در خاک قرار گرفته شکل گرفته است و در عین حال مسیر تردد و پارکینگ را در سقف خود ایجاد می کند. جاده های اطرافی که سایت را احاطه کرده با تقسیم بندی سایت به سه قسمت مساوی در سه نقطه ورودی در نظر گرفته شده است. در لایه دوم دالهای بتنی قرار گرفته که روی آنها محل پارکینگ و مخصوص عابرین پیاده و کودکان می باشد. عدم وجود خودرو در خیابان و دسترسی راحت از پارکینگ به خانه از طریق آسانسور و پله ها زندگی را به شکل راحت تری درآورده و همچنین سراسر خیابان مکان امنی را برای بازی کودکان فراهم می‌کند.

پروژه دوستدار محیط زیست

در این پروژه با کاهش اثرات زیست محیطی فضای زندگی خوب، کیفیت بهتر فضای داخل ساختمان، نور طبیعی و تهویه طبیعی ارائه شده است. بنابراین برای ساکنان، شرایط زندگی سالم و راحت ‌تر وجود دارد. خانه های مستقل در خیابان پیچدار دو کیلومتری، گسترش یافته در پروژه خیابان ۳۵ ام با اختلاف ارتفاع و ایجاد سه چهارم فضای سبز امکان دعوت طبیعت به خانه خود را ممکن ساخته است.

علاوه بر این ویلاهای خیابان ۳۵ ام با استفاده از سیستم های خورشیدی در سال ۴۰۰ هزار کیلو وات برق تولید کرده و از انتشار 290 تن کربن در سال جلوگیری می کند. در خیابان ۳۵ ام با استفاده از سیستم گرمایش و سرمایش بسیار کار آمد و با پمپ حرارتی با منبع هوایی سالانه در تولید حدود ۳۵۰ هزار کیلو وات صرفه جویی کرده و ۲۷۲ درخت به طبیعت اهدا می کند. در خیابان ۳۵ ام با استفاده کارآمد از شبکه به وسیله پانل های خورشیدی در تولید برق صرفه جویی کرده و به دلیل استفاده از پمپهای حرارتی هوا و آب، دی اکسید کربن منتشر شده به اتمسفر کاهش می یابد. بنابراین،  با محدود کردن استفاده از منابع انرژی تجدید ناپذیر، خنک کننده ها در تابستان و گرمایش در زمستان با استفاده صحیح از سیستم گرمایش سبب کاهش هزینه صاحب خانه می شود.

سیستم های فاضلاب آب خاکستری جمع شده از تمام سینک دستشویی و حمام پس از جمع آوری، به طور مستقل از سیستم فاضلاب کثیف جدا شده و پس از تصفیه در مخازن برای استفاده مجدد وارد توالت می شود.

مزایای سیستمهای سازگار با محیط زیست ساختمان های فولادی LSF را می توان به شرح زیر ذکر کرد:

 • دارای روند ساختاری سریع و اقتصادی
 • در روند ساخت و ساز تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار ندارد
 • برای شرایط آب و هوایی متفاوت راه حل های متفاوت و گسترده ای را در بهره وری انرژی و به صرفه ارائه کرده است
 • مقام ترین سیستم سازه شناخته شده دنیا در برابر زلزله
 • به دلیل سبکی سازه، در زمین با خاک نامناسب قابل ساخت است
 • با تبعیت از استاندارد های بین المللی قابل اجرا در تمامی کشور ها
 • دارای مزایای منحصر به فرد در بهره وری انرژی و پایداری
 • انعطاف پذیری در راه حل های معماری، برق و مکانیک
 • ارائه ساختار فیزیکی مناسب برای کاربران (عواملی مانند: گرما، صدا، رطوبت و نور خورشید)
 • با دوام تر است
 • به دلیل عدم وجود تیر و ستون راحتی در دکوراسیون داخلی را تضمین کرده، فضای داخلی بزرگی را ارائه می دهد
 • بهترین راه حل برای ایجاد هوای داخلی با کیفیت و سالم
 • محیط کارگاه و ساخت و ساز هیچ اثر مخربی بر کیفیت محیطی و اجتماعی ندارد
 • در طول ساخت و ساز با صرفه جویی در مصرف آب و تضمین سازگاری با محیط زیست و خطر آلودگی منابع آب و آبهای زیر زمینی را کاهش می دهد
 • بیش از ۹۰ درصد مواد مصرفی قابل بازیافت می باشند

طراحی باغ و ویلای ارزان

تنوع پلان و حجم       

استودیو آپارتمان: خانه هایی که از طریق پارکینگ ارتباط دارند. با نمای ۱۲ متری رو به حیاط یکپارچگی داشته و با سیستم گرمایشی مطمئن و نور طبیعی و سیستم تهویه واحد، فضای مستقل و متفاوتی را با حیاط های بزرگ ایجاد می کند.

ویلای ۱+۲: تمام فضاها در یک طبقه بوده و به سبک آپارتمان های دو طبقه می باشد. بنابراین، فضای پرت ایجاد شده توسط راه پله حل شده است. خانه هایی که بر روی هم یا کنار هم قرار گرفته اند دارای بالکن های بزرگ و پارکینگ خصوصی در محیط داخلی با ظرفیت یک ماشین می باشد.

ویلاهای های دوبلکس حیاط دار ۲+۱; این تیپ ها که با پارکینگ در ارتباط اند از طریق پله ها و آسانسور هایی به حالت مدولار با سراسر خیابان در ارتباط می باشد. از مهم ترین ویژگی این خانه ها ادغام محیط طبیعی با فضای زندگی از طریق قرار گرفتن وجه طولی ۹ متری به سمت حیاط و پارکینگ خصوصی در محیط بسته می باشد.

خانه های دوبلکس حیاط دار در ارتباط با پارکینگ بوده و دسترسی به کوچه و خیابان از طریق پله و آسانسور تامین می شود. این خانه با وجه ۱۲ متری رو به حیاط، احساس نزدیکی به طبیعت را یک گام بیشتر کرده است. در این خانه های ۳ خوابه و دوبلکس تمام فضاهای زندگی همراه با آشپزخانه در نزدیکی حیاط تعبیه شده است و برای کاربران فضا آسایش و آرامش و پویایی را تضمین می کند و دارای پارکینگ اختصاصی بسته با ظرفیت دو ماشین  می باشد.

خانه های ویلایی ردیفی: این تیپ ها دوبلکس و دارای حیاط های مشرف به خیابان می باشند. طرح طبقه مشخص شده در شکل یک مستطیل، نمای رو به خیابان و حیاط از وجه های کوتاه ۶ متری تشکیل شده است. لبه های طولانی ۱۲ متر در مجاور با همسایگی، آن را کارآمد تر از لحاظ عایق حرارتی دیوار می کند. فضاهای داخل خانه با بازتاب نور طببعی پر شده و گالری موجود در پذیرایی نور طبیعی را لذت بخش تر می کند. خانه های ردیفی طراحی شده با سه اتاق خواب فضای ایده آل را برای کاربران با دو طبقه مستقل،  امکانات زندگی عالی و پارکینگ اختصاصی بسته با ظرفیت دو ماشین را فراهم می کند.

باغ خانه های با پارکینگ اختصاصی بسته، با ظرفیت دو ماشین، با ارتباط مستقیم به خیابان، دارای حیاطی مستقل در داخل خود می باشد و دارای مزیت استفاده همزمان نیز می باشد. این باغ تمام فضای زندگی را در بر گرفته،  که برای کاربران همزمان با ایجاد دنیای درونی در داخل فضا، طبیعت را نیز برای آنها به ارمغان می آورد. همچنین با یک اتاق مهمان در طبقه همکف از طرف ورودی خیابان و سه اتاق خواب در طبقه فوقانی، فضای بزرگی را برای خانواده های پر جمعیت ایجاد می کند. در این خانه هایی که آشپزخانه در ارتباط با خیابان بوده و جبهه طولی بنا رو به خیابان و حیاط می باشد، تامین نور طبیعی، تهویه طبیعی، آسایش حرارتی به بهترین نحو ارائه شده است.

طراحی باغ و ویلای ارزان

طراحی و اجرای ویلاهای ارزان در تبریز

آنچه گذشت توصیف و مقایسه ای ضمنی بین وضعیت طراحی و ساخت ویلا در تبریز و یک پروژه موفق در ترکیه بود. شرکت بوم معماری تبریز به طور جدی به دنبال راه حل‌هایی برای طراحی باغ ویلا در تبریز به صورت ارزان و با کیفیت بالاست. چرا که ما معتقدیم در زمان کنونی معماری علاوه بر وظیفه هنری‌اش، لازم است برای کاهش هزینه ها ضمن حفظ کیفیت و گسترش نگاه ایده آلیستی برای طراحی ویلا و باغ حرفهایی جدی برای گفتن داشته باشد. پروژه ای که معرفی شد با استفاده از تکنیکهای هوشمندانه ساخت ویلای ارزان را بدون کاهش کیفیت حتی با ارتقای احترام به محیط زیست عملی کرده است. طراحی و ساخت ویلای ارزان در تبریز به شیوه های معماری نوینی احتیاج دارد که بوم استودیو برای ترویج آن همواره در تلاش است.

طراحی باغ و ویلای ارزان در تبریز

طراحی باغ و ویلای ارزان در تبریز

دوشنبه ۲۶-۰۶-۱۳۹۷
برچسب ها: