طراحی معماری در تبریز

 طراحی معماری در تبریز

 

برای انجام انواع پروژه‌های ساختمانی، طراحی نما در تبریز ، طراحی داخلی در تبریز، طراحی باغ ویلا در تبریز و محوطه سازی در تبریز و اجرای انواع پروژه‌های ساختمانی ، مدیریت پروژه ، مشارکت ساخت در تبریز و طراحی معماری در تبریز با استودیو معماری بوم  تماس بگیرید.

شماره های تماس با ما: 33332930 – 041   09223654069

آدرس ما: تبریز، ولیعصر، خیابان اوحدی، نرسیده به تقاطع کریمخان، پلاک6/1

 

طراحی معماری و انجام طراحی انواع ابنیه (اعم از : مسکونی، تجاری، بهداشتی، اداری و خدماتی و آموزشی و...) روندی را طی میکند که خلاقیت و تکیه بر دانش به طور ضمنی مهمترین نقش در چگونگی طی این مسیر را دارند. در طراحی به طور عام و طراحی معماری به طور خاص، مخصوصا طراحی معماری در تبریز، فضاهای داخلی و معماری داخلی از دیگر اجزا یعنی طراحی نما طراحی سازه و یا ویژه‌گی های هویت بخش حتی طراحی مبلمان مطلقاً جدا نیست و معمولاً در یک کلیت جامع همه اجزا با یکدیگر در ارتباط هارمونیک هستند. شرکت‌های طراحی معماری در تبریز نیز می‌بایست در همه زمینه‌ها از طراحی داخلی در تبریز و طراحی کابینت در تبریز گرفته تا طراحی نما در تبریز تجربه فعالیت حرفه‌ای داشته و بتواند راهنمایی‌های لازم را در تمامی زمینه برای کارفرا فراهم نماید.

طراحی معماری

طراحی معماری

طراحی معماری

 

طراحی معماری زمینه گرا

طراحی معماری و تهیه نقشه های اجرایی یکی از پیچیده ترین شاخه های هنری است که ملموس ترین و ضروری ترین نیاز انسان را مورد هدف قرار داده است. بنابراین طراحی معماری به عنوان کوچکترین بخش از طراحی کلیتی به نام شهر، محصول کار هنرمندان متعدد و متخصصان و سازندگان بسیار است. طراحی معماری در دوران پسامدرن به دیدگاه و پارادایم نوینی تکیه کرد که از آن به عنوان معماری زمینه گرا یاد می‌شود. در این نگاه، هر اثر معماری جزئی از یک کلیت به نام شهر و هویت شهر است که لازم است با آن تشابه خانواده‌گی داشته باشد. این مسأله صرفاً به معنای کپی عین به عین نیست هرچند ممکن است در برخی موارد تنها و بهترین راه حل در طراحی معماری باشد. این معضل یکی از اساسی ترین مشکلات طراحی معماری در تبریز است.

طراحی معماری

طراحی معماری

 

طراحی ساختمان مسکونی در تبریز

یکی از پروژه های طراحی معماری در تبریز توسط استودیو معماری بوم؛ پروژه کوی آیدین در خیابان فروغی ولیعصر ( ساختمان مسکونی اردبیلچی ) است که در واقع پروژه ای است با چالش هندسه نامنظم سایت و به دنبال طراحی معماری در زمین محدود، بخصوص با شرایط خاص و ضوابط شهرداری که برای طراحی پارکینگ و ترسیم نقشه پیلوت مواجه است. در این پروژه قبل از انجام مراحل اخذ مجوز تهیه نقشه و ترسیم نقشه های مورد تأیید سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی، شرکت معماری بوم ملزم به ارائه چند طرح معماری به صورت پلان مسکونی برای طبقات فوقانی و انجام طراحی دکوراسیون داخلی آرایشگاه زنانه در طبقه زیرزمین بود. لذا طراحی معماری فضاهای داخلی همزمان با طراحی نمای مدرن و طراحی محوطه برای حیاط کوچک باقیمانده از عرصه، به عنوان حیاط مسکونی و محلی برای نور رسانی به طبقه زیرزمین انجام شده است.

طراحی معماری

طراحی معماری

نظر به مجوز تهیه نقشه (جواز نقشه) و خواست کارفرما، طراحی معماری این پروژه در طبقات فوقانی به صورت شیبدار انجام شده است و با توجه به پلان معماری باکس راهپله الزاماً به سمت جنوبی منتقل می‌شود که این خود باعث افزایش مشکلات طراحی معماری می‌شود. سازه اصلی این ساختمان از نوع سازه فولادی پیچ و مهره ای با سقف عرشه فولادی است . به طور کلی پروژه فوق یکی از چالش برانگیزترین پروژه‌‌های طراحی معماری در تبریز به شمار می‌رود.

طراحی معماری

 

معمولاً در پروژه های طراحی معماری در برخی موارد برای رسیدن به نتیجه بهینه تر، برای بخشهای مختلف، کارشناسان و متخصص طراحی (مثل: طراح دکوراسیون داخلی یا طراح محوطه و منظر) در همان زمینه به کار گمارده می‌شوند (علاوه بر آرشیتکت) ولی همچنان این اصل که تمام اجزای معماری در یک مجموعه برای هدف مشخص به طور هماهنگ کلیتی به نام طراحی معماری انجام می دهند همواره مورد نظر است.

در این ساختمان مسکونی نیز محوطه و فضای سبز باقیمانده هرچند بسیار محدود است ولی برای حداکثر کارایی توسط متخصص لنداسکیپ به گونه ای طراحی شده است که دسترسی از سطح پارکینگ برای عموم و دسترسی از طبقه زیرزمین برای واحد خدماتی و تجاری ممکن شده است از طرفی مهمترین نکته در این بخش از طراحی محوطه مسکونی، امکان انتقال نور به طبقه زیر زمین و به وجود آوردن شرایطی ست که بتوان برای این فضای خدماتی نورگیر و پنجره با وسعت قابل قبول تعبیه کرد و لازم به توضیح نیست که نور ابزار مهم طراحی معمای محسوب می‌شود.

طراحی معماری

طراحی معماری فضاهای عمومی

طراحی معماری برای انسان به عنوان یک موجود اجتماعی، طبیعتاً از طراحی ساختمان مسکونی و فضاهای خصوصی فراتر خواهد رفت. در شکل زندگی کنونی، ما زندگی را در شهر تجربه میکنیم و در خانه هامان به استراحت می‌پردازیم بنابراین طراحی معماری برای فضاهای عمومی نه تنها کم اهمیت نیست؛ چه بسا که این بخش از طراحی معماری امروزه مهمتر و تأثیر گذارتر از طراحی مسکن باشد.

به عنوان مثال طراحی معماری رستوران به عنوان یک فضای عمومی شهری موضوعی بسیار پیچیده است که همواره با توجه به رفتار و تعامل کاربران در محیط متنوع و پر از جزییات دارای آیتم‌های مهمی چون بهداشت، آسایش حرارتی، چشم انداز، نور و صدا و مهمتر از همه کیفیت غذا می باشد. از این رو طراحی معماری برای فضاهای عمومی علاوه بر خواست و پسند کارفرما و معمار، لازم است متغییر های کاربردی مثل دسترسی معلولین و سیستم های برودتی و حرارتی همچنین متغییر های ذهنی در طراحی معماری از جمله حس پاکی، آرامش، حس مال خود دانستن و ... را باید رعایت کرد.

طراحی معماری رستوران برکه سردرود (تبریز)  و طراحی داخلی باشگاه ورزشی جیم جیم در شهرک رشدیه تبریز همچنین طراحی و دکوراسیون داخلی فان کلوب تاکتیک از جمله پروژه‌های استودیو معماری بوم هستند که در این بخش معرفی خواهند شد.

طراحی معماری رستوران سنتی

طراحی معماری منحصر به فرد رستوران برکه در سال 91 انجام شده است که پس از آن بارها مورد تقلید و کپی کاری قرار گرفت. این پروژه با عنوان طراحی معماری رستوران سنتی سردرود مطرح شد که بعد از مذاکرات مکرر با کارفرما و بررسی سایت طرح، ایده منظر داخلی یا  Interior Landscape  مطرح شد. بدین ترتیب طراحی معماری آن با تأکید بر فضای سبز میانی شامل برکه و گیاهان حاره ای و طرحی درونگرا به پیروی از سازمان فضایی غالب ساختمانهای سنتی ایران به عنوان فضایی میانی خالی و حیاط مرکزی مورد نظر قرار گرفته است.

طراحی معماری

طراحی معماری

در طراحی داخلی رستوران فوق دو فضای نسبتاً متفاوت لحاظ شده است؛ در ابتدا با عنایت به اهداف اصلی در طراحی معماری، رویکرد اصلی در روند طراحی داخلی سفره خانه، شیوه سنتی با مصالح سنتی و موتیف های اصیل ایرانی مد نظر قرار گرفت به این ترتیب عمده زیربنا به عنوان سکوهای نشستن برای استفاده به صورت سفره خانه طراحی شده است. از طرف دیگر در معماری داخلی رستوران برکه ما نیازمند ایجاد فضاهایی برای استقرار میز و صندلی مثل رستورانهای معمول و متداول بودیم.

طراحی معماری

طراحی معماری

طراحی داخلی سالن ورزشی و دکوراسیون داخلی باشگاه ورزشی

طراحی فضایی گسترده برای ورزش تخصصی پرورش اندام که با توجه به تفاوت نیازهای ورزشی و فعالیت های بانوان و آقایان تمام نکات ریز و درشت را درنظر گرفته و انتظارات مخاطب را تأمین کند، نیازمند فضاپردازی هوشمندانه و علمی است. به همین جهت طراحی داخلی باشگاه بدنسازی JIM GIM  دارای پلانی باز و انعطاف پذیر است که در صورت لزوم به راحتی قابل تغییر است. پارتیشن های هر بخش به گونه‌ای تعبیه شده که نیاز هر کدام از فعالیت یا فعالیتهای کاربران را پاسخ گوید تا برای افرادی که احتمالاً دو رشته متفاوت ورزشی مثل پلاتس و TRX را به طور همزمان انجام می دهند، وسایل در نزدیک ترین مکان قرار داشته باشند.

طراحی معماری

طراحی معماری

طراحی معماری

در این طرح معماری داخلی سعی شده با تکیه به ابعاد مختلف وجودی انسان و با بررسی عناصر تأثیر گذاربر رابطه انسان و محیط از جمله روانشناسی ورزشی ، بررسی روابط اجتماعی، علوم رفتاری، فرهنگ و ... راهکارهای مؤثر جهت ارتقاء مطلوبیت فضا و در نتیجه جلب رضایتمندی کاربران حاصل گردد.

طراحی نما

نمای ساختمانها و جداره خارجی بدنه خیابانها؛ فرهنگ، تاریخ، هویت و میراث آن شهر محسوب میشود. بنابراین یکی از ملزومات داشتن شهری با سیمای مطلوب، دقت در طراحی و اجرای نما و هماهنگی نماهای شهری در قالب طراحی معماری به عنوان طرح جامع، است تا بتواند موجب ارتقاء کیفیت بصری و هویت بخشیدن به شهر شود. آنچه در شرایط کنونی شاهد هستیم ملغمه ای در طراحی معماری ست که نمود ظاهری آن در نمای جداره های شهری مان بروز کرده است، سبکهای التقاطی یا نگاه سطحی به سبکهای ریشه دار در طراحی معماری محیطی آشفته و پر از تنش بصری ایجاد کرده است. به طوری که طراحی نما در تبریز با طراحی نما در شیراز برای یک طراح تفاوت چندانی ندارد و هویت بصری و اقلیمی منطقه ای تقریباً به هیچ انگاشته می‌شود. به عنوان مثال غالبا طراحی نمای رومی، نمای کامپوزیت، نمای آجری و سنتی و حتی طراحی نمای مدرن بدون کوچکترین توجه به مفاهیم اصلی طراحی، تنها با تغییر مصالح انجام می‌شوند. الگوسازی در بافتهای فرسوده، و نیز مصوبات مکرر به عنوان ضوابط طراحی نما و برگزاری مسابقات طراحی معماری در تبریز همه افزایش نقش بخش خصوصی در احیای الگوی زمینه گرایی در طراحی معماری را در نظر داشته است؛ اما این بی سامانی طراحی همچنان باقی است. هدف غایی در استودیو معماری بوم، تبیین ایده های طراحی نمای ساختمان با توجه به معماری ایرانی اسلامی برای هویت  بخشیدن به معماری معاصر و نماهای شهری در تبریز است.

طراحی معماری

طراحی معماری

طراحی معماری

بنابراین اهمیت موضوع طراحی نما صرفاً محدود به مسائل زیبایی شناسی نیست بلکه طرح نما آسایش بصری و نقش کیفیتهای محیطی در شکل گرفتن هویت شهری را نیز در برمیگیرد. امیدواریم نتایج تجارب متنوع در خانواده بزرگ معماری در طراحی و اجرای نمای کلاسیک، رومی، سنتی و مدرن در شهر تبریز در دراز مدت منجر به تهیه اصول معمارانه ای شود که الهام بخش طراحی های آینده باشد تا شاهد ارتقاء کیفیت بصری و هویت بخشیدن به نماهای شهری شویم.

طراحی معماری

نقش سازه در طراحی معماری

در تعریفی کلی از معماری؛ معماری تجسمی از اندیشه ها، باورهای فردی و ارزشهای اجتماعی را، با شکلی وابسته به فن‌آوری ساخت و با اتکا بر زمان و مکان را، برای زندگی آدمی ، نظام فضایی می‌بخشد.

 لذا طراحی معماری به صورت صرفاً زیباشناسانه و تنها با تکیه بر دانش معماری بسیار ابتدایی و موقتی خواهد بود. بدیهی ست که برای هر نوع طراحی معماری مکملهایی از سایر علوم از جمله مهندسی سازه، مهندسی تاسیسات و علم نقشه برداری و امثال آن کاملاً ضروری ست.

ساخت و اجرا

گروه طراحی بوم، با بهره‌گیری از دانش متخصصین با تجربه و توانمند در طراحی و محاسبه سازه انواع ساختمانها اعم از سازه فولادی (سازه فلزی) با سقف عرشه فولادی (دال عرشه فولادی) و سازه فولادی با سقف تیرچه بلوک و یا سقف کامپوزیت، همچنین سازه بتنی اعم از سازه های قاب خمشی ساده و مرکب و سقفهای کوبیاکس، امکان طراحی معماری به صورت کاملا منسجم را ایجاد کرده است.

طرح معماری ارزان!

مطالعات هزينه معمولاً در اولين مرحله طراحي ساختمان، هنگامي كه مهندس معمار گزينه هاي مختلف طرح را در نظر مي گيرد؛ به طور تقريبي انجام ميشود. بنابراين آشنايي با چگونگي تاثير انتخابها در مراحل طراحي بر هزينه هاي ساختمان اهميت بسيار دارد. در طراحی معماری عوامل موثر بر هزينه هاي ساختمان شامل: شكل و اندازه پلان، ارتفاع و تعداد طبقات، نسبت سطوح مختلف و طراحي عناصر ساختماني با توجه به تأثير آنها بر هزينه هاي سازه و تاسيسات بسیار مطرح است. انتخاب شكل ساختمان، به عنوان يك تصميم كليدي در مراحل اوليه طراحي تاثير قابل توجهي بر هزينه ها دارد، لذا تاثيرات شكل از جنبه هاي مختلف مورد تاكيد قرار گرفته است. از طرفی هر آیتم هزینه بر حداقل بایستی به اندازه ارزش مادی اش ارزش زیبایی و کارایی داشته باشد پس لازم است از مصالح متوسط استفاده بسیار بالایی برد و با هنرمندی و شیوه بکارگیری خلاقیت استفاده از مصالح، تجهیزات و اکسسوری های داخلی را به کمال رساند. و این مهم بایستی در ابتدای پروسه طراحی معماری مد نظر قرارگیرد.

ساخت و اجرا

یکشنبه ۰۴-۰۶-۱۳۹۷
برچسب ها: