مشارکت در ساخت در تبریز

مشارکت در ساخت در تبریز

 

برای انجام انواع پروژه‌های ساختمانی، طراحی معماری در تبریز، طراحی داخلی در تبریز، طراحی باغ ویلا در تبریز و محوطه سازی در تبریز و اجرای انواع پروژه‌های ساختمانی و مدیریت پروژه های مشارکت ساخت در تبریز با استودیو معماری بوم تماس بگیرید.

شماره های تماس با ما: 33332930 041   09223654069

آدرس ما: تبریز، ولیعصر، خیابان اوحدی، نرسیده به تقاطع کریمخان، پلاک6/1

 

مشارکت در ساخت در تبریز

 

ساخت و ساز با روش های سنتی در اواخر دهه هفتاد و با ورود به دهه 80 شمسی پیروی عملیاتی شدن سیاست پاک (پس انداز، انبوه سازی و کوچک سازی) دچار تحول اساسی شد. از طرفی فروش تراکم در جهت تحقق هدف انبوه سازی شرایط را برای رشد عمودی شهرها فراهم نمود که این روند باعث ترغیب سرمایه گذاران مسکن به ساخت و سازهای کلان شد. بنابراین سرمایه های محدود در بازار به سمت ابداع و استفاده از راهکارهای بهینه برای بهره گیری هرچه بهتر و بیشتر از شرایط حاکم بر اوضاع مسکن سوق پیدا کرد. یکی از روشهایی که در این زمان بیش از همه مورد استقبال بازار مسکن قرار گرفت ساخت و ساز مشارکتی یا مشارکت در ساخت بود. همزمان با کل کشور تبریز نیز وارد این بازار پرسود شد و مشارکت در ساخت در تبریز نیز برای خود به یک حرفه‌ی مستقل تبدیل گشت.

مشارکت در ساخت روشی است که در زیر مجموعه بساز بفروشی انجام می شود. در مشارکت؛ مالک زمین (یا خانه کلنگی) به عنوان یکی از سرمایه گذاران با سازنده ای حرفه ای شریک می شود و زمین خود را به عنوان آورده (سرمایه اولیه) در اختیار سازنده قرار می دهد و سازنده که شخصی حقیقی یا حقوقی است با تکیه بر تجربه خود بر روی این ملک سرمایه گذاری می کند تا هر دو طرف به واحدهایی نوساز دست یابند. مشارکت در ساخت در تبریز نیز یکی از زمینه‌هایی بود که افراد را صرفا به واسطه داشتن سرمایه و بدون هیچگونه دانش فنی جذب خود نمود.

مشارکت در ساخت در تبریز

گردش کار در روش مشارکت در ساخت به این ترتیب است که با بررسی اولیه تعداد واحدها، تعداد طبقات، متراژ دقیق زیربنا و غیره توسط سرمایه گذار (سازنده) برآورد شده و بر اساس تخمین هزینه های لازم برای ساخت حق السهم هر طرف مشخص می شود و پس از عقد قرارداد طی مراحل اجرای کار تا انتهای عملیات ساخت معمولاً چند دانگ از مالکیت ملک به سازنده واگذار می‌شود. به عنوان مثال مشارکت در ساخت در تبریز در بیشتر مناطق شهری در قطعات جنوبی با 6-7 سقف سازه ای با تسهیم 50-50 مورد توافق است در این نوع قرارداد بعد از اخذ مجوزها و تهیه نقشه ها و اجرای کامل فونداسیون یک دانگ و بعد از اتمام اسکلت و دیوارهای پیرامونی یک دانگ و بعد از اتمام کامل عملیات ساختمانی یک دانگ به سازنده واگذار می شود. عرف بر این است که در مورد سهم هر طرف از هر طبقه در زمان قرارداد به طور دقیق مشخص شود.

مشارکت در ساخت در تبریز به صورتی واگیر در حال گسترش است و به همان نسبت اختلاف بین سرمایه گذار و مالک نیز به شدت زیاد و بغرنج است.

مشارکت در ساخت یک نکته بسیار مناقشه برانگیز دارد و آن جزییات اجرایی و متریالهای مصرفی است. بدیهی است که وقتی مثلاً قیمت سنگ پلاک تراورتن مناسب برای نما رنجی بین 20 تا 800 هزار تومان و حتی بیشتر دارد مالک زمین خواهان بهترین سنگ و سازنده در تلاش برای کاهش هزینه خواهد بود. علاوه بر آن سازنده برای کاهش هزینه های اجرا به موارد تخصصی خاصی دسترسی دارد که معمولا مالک از آن بی اطلاع است: مانند کاهش متراژ فضاهای تر در نقشه ها و یا کاستن از سطوح پنجره و حتی کم کردن نا محسوس ارتفاع طبقات و یا استفاده از مصالح بسیار ارزان و بی کیفیت در آیتم هایی که به درستی در قرارداد معرفی نشده اند مثل متریالهای سفت کاری و امثال آن این نوع برخورد با موضوع ساخت بسیار پیچیده و در بیشتر موارد غیر قابل تشخیص است. بنابراین ساختمانهایی را سراغ داریم که با عبارت "شخصی ساز" معرفی می شند این عبارت یعنی آنچه در این بنا استفاده شده برای کاستن از هزینه ساخت به هر کیفیتی انتخاب نشده است. این معضل اساسی دامن گیر اکثر پروژه‌های مشارکت در ساخت در تبریز بوده و هست، که در نهایت موجب نارضایتی طرفین پروژه می شود.

مشارکت در ساخت در تبریز

برای انجام یک پروژه به صورت کاملاً پیش بینی شده و بدون مشکل مسائل مهم و متنوعی در قرارداد مشارکت مطرح می شود اما این به تنهایی بازدارنده نیست چرا که مشکلات بعد از بروز چه بر اساس قرارداد باشد و چه نباشد در هر صورت پروژه مسیری فرسایشی را طی خواهد کرد که این مسأله هر دو طرف را از مسیر و هدف اصلی انجام پروژه که ماهیتی برنده-برنده دارد دور می کند. لذا به نظر می رسد تنها راه برای انجام یک پروژه مشارکتی انتخاب سرمایه گذار متخصص و کاربلد است که متاسفانه در پروژه‌های مشارکت در ساخت در تبریز به هیچ عنوان در نظر گرفته نمی‌شود. لازم است این مورد را تذکر دهیم که تخصص صرفاً به تجربه یا تنها با تحصیلات مرتبط حاصل نمی شود.

اگر سرمایه گذار در مشارکت به طور جدی به دنبال کیفیت بوده و ارزش افزوده حاصل از کیفیت را درک کرده باشد و از طرفی برای دست یابی به این مهم دارای دانش و تجربه باشد به طور قطع مشارکت در ساخت روشی با سود دو جانبه و قدمی برای آبادانی کشور خواهد بود. استودیو معماری بوم تبریز در طول 16 سال فعالیت حرفه‌ای خود همواره در تلاش بوده است تا حداکثر کیفیت را در تمامی پروژه‌های خود و به خصوص پروژه‌های مشارکت در ساخت در تبریز رعایت نماید.

استودیو معماری بوم از تمامی افراد حقیقی و حقوقی دعوت می‌نماید در صورت علاقه برای انجام انواع پروژه‌های ساختمانی، منجمله پروژه‌های مشارکت در ساخت در تبریز به اندازه یک جلسه حضوری به ما اعتماد نمایند و مطمئن باشند که یک اتلاف وقت 2 ساعته بهتر از پشیمانی چند ساله است.

سه شنبه ۱۸-۱۰-۱۳۹۷
برچسب ها: