طراحی نمای رومی در تبریز

طراحی نما رومی تبریز

طراحی نمای رومی تبریز

طراحی نمای رومی تبریز

طراحی نمای رومی تبریز

طراحی نمای رومی در تبریز مانند سایر شهرهای ایران و برخی شهرها در کشورهای دیگر تبی وصف ناشدنی دارد. آنچه با عنوان نمای رومی مصطلح شده است؛ تقلیدی ظاهری از ابنیه سنگی روم باستان است که در سبک کلاسیک روم و یونان اصول، تناسبات و روشهای مشخص و قاطعی دارد. در حال حاضر شاهد کشش شدید مصرف کنندگان ساختمان برای استفاده از این نوع نما هستیم. با توجه به اینکه طراحی اصولی نمای رومی از اصول زیبایی شناسی هندسی پیروی میکند و ریشه در فلسفه اومانیسم یونان دارد معمولاً محصول این نوع طرح؛ زیبا، خوش تناسب و اندام وار خواهد بود اما در حال حاضر طراحی نمای رومی در تبریز، بدون توجه به هیچ اصولی تنها با تکیه بر تکرار موتیف های شناخته شده معماری رومی مثل سرستون های بزرگ، یا دیوارهای سنگی با طاق نما ها و ستون نما های قطور و امثال آن انجام می شود.

طراحی نما رومی در تبریز ارزان و بسیار در دسترس است و غالباً بر اساس تصاویر ارایه شده توسط کارفرما از ساختمان یا ساختمانهایی در جایی دیگر بخصوص تهران انجام می شود و معمار و آرشیتک برای انجام آن نیازی به دقیق شدن در اصول معماری کلاسیک نمی بیند کما اینکه آثار اصولی ممکن است برای کارفرما کمتر راضی کننده باشند. طراحی نما رومی تبریز به شکل امروزی برای سازه ساختمان به شدت سنگین است چراکه برای برجستگی ها و فرو رفته گی های لازم، دستکهایی گاهی با طولِ طره بیش از 60-70 سانتی متر به ساختار اصلی سازه متصل می شوند و معمولاً تمهیدات لازم و طراحی سازه برای اجرای نمای رومی انجام نمی گیرد حتی در مواردی با شکستن تیر بتنی یا ستونها اتصالات به میالگردهای اسکلت بتن آرمه جوشکاری می‌شود. طرح  نمای رومی شامل نماهای سنگی و بسیار پر جزییات است که از قوسها و ستونها و رخبام های بسیار عمیق شکل گرفته است از این رو اجرای نما رومی در تبریز به شکل محسوسی هزینه بر است و این خود باعث شده است طراحی نمای رومی تبریز برای ساختمانهای لوکس بیشتر مد نظر باشد.

طراحی نما رومی در تبریز در محلات فردوس، الهی پرست، ولیعصر و منطقه ائل گولی بسیار متداول شده است. کارشناسان حوزه معماری و شهرسازی معتقداند تمایل کارفرمایان و مصرف کننده گان به طراحی نمای رومی نه صرفاً به دلایل زیبایی و دلنشینی بلکه ریشه در مسائل فرهنگی عمیق دارد. اگر بپذیریم که خانه نماد خویشتن است به راستی این خانه ها نماد چه کسانی هستند؟ نشانه بروز چه هویت و فرهنگی هستند؟ به نظر می رسد خانواده ها برای هرچه بیشتر به رخ کشیدن قدرت مالی خود به سمت طراحی نما رومی جذب می شوند و تظاهر و خودشیفتگی از ریشه های اصلی این تمایل است. در هر صورت اگر به نظر راب کریر استاد و نظریه پرداز معماری پست مدرن استناد کنیم سبک نئوکلاسیک (چیزی شبیه نمای رومی ) سبکی ست برای تمام دورانها و تمام شهرها.

چه بسیارند افرادی که عمیقاً طراحی نمای رومی را نمی پسندند اما برای تضمین فروش واحدها طراحی نما رومی را گزینه اصلی خود می دانند. بنابراین می توان گفت عوامل و شرایط موثر بر این تمایل و سلیقه بسیار متنوع است. نما رومی در تبریز با سنگهای تراورتن کرم رنگ و خیلی روشن به وفور اجرا شده است و در مواردی انگشت شمار رنگهای تیره تر نیز در اجرای نما رومی استفاده شده است. در حال حاضر نمای رومی جایگزین مناسبی ندارد و برای ابنیه لوکس کارفرمایان تنها و تنها ساختمانهایی با ظاهر رومی، باطنی بی دوام و اصالتی در هم گسیخته را می پسندند. نمای رومی در تبریز ظاهری ست برای جذب مشتری و فروش با قیمت بالاتر، اینکه این خانه تا چه اندازه با روحیات ساکنان آن سازگاری دارد و یا به چه نحو به نیازهای اصلی آنها برای زندگی با کیفیت پاسخ خواهد داد مواردی هستند فراموش شده در لابلای بزینس قدرت و تظاهر!

طراحی نما رومی در تبریز توسط استودیو معماری بوم (شرکت باغ و مان معماری)  به شکلی متفاوت و با رویکردی علمی و دقیق انجام می شود.

چهارشنبه ۱۴-۰۶-۱۳۹۷
برچسب ها:

ارسال نظر

نظرات کاربران سايت