چگونه یک نمای پر بازده طراحی کنیم؟ (1)

برای انجام پروژه های طراحی نما در تبریز، همین امروز با ما تماس بگیرید.

استودیو معماری بوم با بیش از 15 سال سابقه فعالیت در زمینه طراحی معماری، طراحی داخلی، طراحی نما در سبک های مختلف، آماده انجام پروژه های طراحی شما می باشد.

شماره تماس: 33332930 (041)  09223654069

آدرس: تبریز، ولیعصر، خیابان اوحدی، نرسیده به تقاطع کریمخان، پلاک 1/6

 

چگونه یک نمای پر بازده طراحی کنیم؟ (1)

 

طراحی نما در تبریز از انواع پروژه های ساختمانی می باشد که متاسفانه در اغلب پروژه های ساختمانی مورد غفلت و یا تجاری- کاری قرار می گیرد. اهمیت نمای ساختمان ها به عنوان اولین چهره یک ساختمان برای بینندگان و همچنین تبدیل به قسمتی از نمای یک شهر، شامل اهمیت طراحی نما در زیبایی و جذابیت یک ساختمان برای کاربران و غیرکاربران و همچنین از نظر محبوبیت و تاثیر ساختمان بر محیط اطراف می باشد.

 

طراحی نمای ساختمان صرفا شامل بحث زیباسازی نمای ساختمان نمی شود. این موضوع عمیق تر و پیچیده تر از این موارد است. در طراحی نمای ساختمان باید به مباحثی مثل سبک سازی در طراحی نما، ایجاد بازده بالای انرژی در طراحی نما، ماندگاری و پایداری طرح نما و هماهنگی نما با طرح کلی ساختمان و زمینه اطراف آن توجه نمود.

 

 

طراحی نما در تبریز ، با توجه به سابقه فرهنگی و شرایط اقلیمی ویژه ی این شهر، شامل ضوابط و معیارهای متنوعی می شود. وجود زمینه های مختلف شهری باعث می شود تا شاهد انواع سبک در طراحی نما در تبریز باشیم که شامل طراحی نمای رومی در تبریز ، طراحی نمای سنگی در تبریز ، طراحی نمای آجری در تبریز و طراحی نمای مدرن در تبریز و انواع دیگر سبک های طراحی نما در تبریز می باشد.

 

یکی از شاخصه های ویژه در شهر تبریز، بحث اقلیم متغیر شهر تبریز و نتیجتا لزوم بذل توجه به موضوع انرژی و بازدهی در طراحی نما در تبریز می باشد.

 

در مطلب زیر به بررسی قدم هایی برای طراحی نمای پر بازده پرداخته ایم که از اصلی ترین دغدغه های استودیو معماری بوم در مسائل طراحی نما در تبریز می باشد.

 

چه چیزی یک نما را "نمای خوب" می کند؟

از نظر معماری، طراحی نما یک فرصت برای معماران است تا طرز فکر خود و سواد زیبایی شناسی خود را به معرض نمایش بگذارند. با توجه به نقش نما در ارتباط بیرون و داخل ساختمان، موضوع پرداختن به اقلیم و انرژی مسلما از اولویت های فنی یک طراحی نما خواهد بود. مباحثی مثل شرایط اقلیمی، بازدهی استفاده از روشنایی روز، مصرف انرژی ساختمان و تولید کلی کربن یک ساختمان وابسته به طراحی نمای ساختمان می باشد. این موضوع در طراحی نما در تبریز جدی تر و پیچیده تر می باشد.

ساخت و اجرای یک نمای بهینه، یک مساله ایجاد تعادل بین داشتن نور روز کافی، کاهش حس خیرگی و کاهش مصرف انرژی می باشد. در مطلب زیر با بررسی تناسب نما/شیشه، انتخاب مواد و متریال و سایه اندازی، راهکارهایی برای بهبود مصرف انرژی ساختمان ارائه شده است.

 

1. درک درست از وضعیت انرژی در ساختمان

برای شروع طراحی نما، نیاز است که بستر و زمینه ساختمان را مطالعه بکنیم. برای مثال روی تاثیر ساختمانهای اطراف، دیوار مشترک با سایر بناهای همسایگی، وضعیت آب و هوای منطقه و کارکرد و نقش ساختمان آنالیز و مطالعه ای دقیق باید انجام پذیرد. اجرای آنالیزهای انرژی روی ساختمان مدل شده، اطلاعات بسیاری را در اختیار طراحان قرار می دهد. برای مقال در صورت مواجهه با یک درخواست بالای انرژی در ساختمان، باید تاکید بیشتری روی استراتژی هایی که هدر رفت انرژی را کنترل می کنند باشد. استراتژی های مثل برنامه ریزی روی عایق بندی حرارتی مناسب در ساختمان.

طراحی نما در تبریز زمانی به یک پروژه پیچیده تبدیل می شود که به میزان تغییرات آب و هوا در تبریز بپردازیم. با توجه به شرایط اقلیمی بسیار متغیر و متنوع در شهر تبریز، برنامه ریزی برای طراحی نما در تبریز باید توسط گروهی مسلط به نرم افزار های تحلیل داده های انرژی انجام بپذیرد.

 

 

2. انتخاب بهینه ترین مکان و تناسب برای تعبیه شیشه در نما

یکی از اصلی ترین کلیدهای موفقیت در طراحی نمای بهینه ساختمان، تعیین بهترین مقدار برای بازشوها و استفاده از شیشه در نما می باشد. اهمیت این امر نه تنها در مباحث زیبایی شناختی مورد توجه قرار می گیرد، بلکه در زمینه استفاده بهینه و حداکثری از نور طبیعی و دریافت انرژی خورشیدی نیز حائز اهمیت می شود. معیارهای مختلفی برای اندازه گیری این مورد وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

  • Spatial Daylight Autonomy (sDA)
  • Daylight Factor (DF)
  • Annual Sunlight Exposure (ASE)
  • Energy Use Intensity ( EUI)

طراحی نما در تبریز

پرواضح است که با بررسی فاکتورهای بالا، نمی توان رویکرد مشابهی را در تمامی نماهای یک ساختمان و همچنین نمای تمامی ساختمان ها اتخاذ کرد. این موضوع نیاز به مطالعه و تسلط کافی بر روی فاکتورهای انرژی دارد و از جمله اصلی ترین دغدغه های گروه طراحی در استودیو معماری بوم بویژه در پروژه های طراحی نما در تبریز می باشد.

طراحی نما در تبریز

شنبه ۲۸-۰۷-۱۳۹۷
برچسب ها: